Ako si vybrať medzizubnú kefku?

Každý zub má 5 strán, ale zubná kefka zvládne vyčistiť len 3 z nich. Na zvyšné 2 je potrebné používať medzizubné kefky. Ich pravidelným používaním predídete nielen zbytočnému vzniku zubných kazov, ale aj zápalu ďasien a parodontóze. Ako vybrať medzizubnú kefku sa dočítate v našom radcovi.

Každý zub má 5 strán, ale zubná kefka zvládne vyčistiť len 3 z nich. Na zvyšné 2 je potrebné používať medzizubné kefky. Ich pravidelným používaním predídete nielen zbytočnému vzniku zubných kazov, ale aj zápalu ďasien a parodontóze. Ako vybrať medzizubnú kefku sa dočítate v našom radcovi.

Doba čítania 7 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať medzizubnú kefku podľa typu

Medzizubné kefky nájdete v 2 tvaroch - valcovitom a kónickom. Okrem tvaru samotnej kefky je tiež dobré rozlišovať medzizubné kefky podľa ich rukoväte. Rukoväť môže byť krátka, predĺžená alebo umožňujúca výmenu rôznych veľkostí kefiek.

Valcovitá

Valcovitá medzizubná kefka má rovnaký priemer po celej svojej dĺžke. Má tiež lepšiu čistiacu schopnosť ako ďalší uvedený typ, ale horšie sa zavádza do užších priestorov.

  • Rovnaký tvar po celej svojej dĺžke

  • Vhodná aj na fixné strojčeky na zuby

  • Čistí najlepšie

  • Horšie sa zavádza do užších priestorov

Kónická

Kónická medzizubná kefka (inak tiež kužeľovitá) nemá rovnaký priemer po celej svojej dĺžke. Jej priemer sa stenčuje, pričom najtenšia je kefka na samom začiatku, aby sa dobre zavádzala do medzizubných priestorov. U držadla je najširšia.

Má horšiu čistiacu schopnosť ako valcovité medzizubné kefky v časti s krátkou dĺžkou vlákien, ale lepšie sa zavádzajú do užších priestorov medzi stoličkami.

  • Lepšie sa zavádza do medzizubných priestorov vďaka zužujúcemu sa tvaru

  • Vhodná na čistenie priestoru medzi stoličkami

  • Horšia čistiaca schopnosť

Kónické medzizubné kefky

S krátkou rukoväťou

V obchodoch najčastejšie narazíte na medzizubné kefky s krátkou (kompaktnou) rukoväťou, sú totiž najpoužívanejšie a najlacnejšie. Sú vhodné ako na bežné čistenie medzizubných priestorov, tak na čistenie fixných strojčekov.

Niektoré kefky môžu mať aj ergonomickú protišmykovú rukoväť a ohybný krčok, vďaka ktorému sa vám potom budú lepšie čistiť zadné stoličky.

  • Vhodná na čistenie fixných strojčekov

  • Ergonomická protišmyková rukoväť

  • Ohybný krčok

  • Nižšia cena

  • Niekomu môže vadiť kratšia rukoväť

S predĺženou rukoväťou

Kefky s predĺženou rukoväťou nie sú tak rozšírené, ale sú skvelé na čistenie stoličiek, a to práve vďaka dlhšej rukoväti. Dobre sa nimi pracuje a pohodlne si vyčistíte zuby aj z vnútornej strany smerom od jazyka.

  • Pohodlná manipulácia

  • Vhodná na čistenie stoličiek

  • Predĺžená rukoväť

  • Niekomu môže vadiť dlhšia rukoväť

Výmenné s rukoväťou

Pokiaľ potrebujete používať pri čistení zubov 2 a viac veľkostí, bude sa vám hodiť špeciálna rukoväť, na ktorú môžete pripevniť ľubovoľné veľkosti medzizubných kefiek.

Jednoducho si na prvýkrát kúpite sadu skladajúcu sa z rukoväte a výmenných hlavíc. Rukoväť môže byť buď predĺžená, alebo kompaktná, často sa nájdu súpravy, v ktorých je ako predĺžená rukoväť, tak kompaktná.

Potom si budete kupovať už iba náhradné hlavice. Dá sa však aj samostatne kúpiť len rukoväť. Vždy si ale kupujte vybavenie od rovnakej značky, aby ste mali istotu, že jednotlivé časti budú navzájom kompatibilné. Medzi obľúbené veľkosti, ktoré môžete striedať, patria napr.

  • Možnosť meniť si rôzne veľkosti kefiek

  • V sade býva predĺžená aj krátka rukoväť

  • Dokupujete už iba náhradné hlavice

  • Rukoväť sa dá kúpiť aj samostatne

Medzizubné kefky a na čo myslieť pri výbere

Veľkosť

Od správnej veľkosti sa to všetko odvíja. S vhodnou veľkosťou medzizubnej kefky vám najlepšie poradia v ordinácii vášho zubného lekára alebo na dentálnej hygiene. Tam totiž vyskúšajú jednotlivé veľkosti, ktoré pasujú priamo do vašich medzizubných priestorov. Dajú vám tak buď rovno vzorku kefky alebo aspoň číslo veľkosti, aby ste si mohli kefku kúpiť sami.

Pokiaľ ale nechcete čakať, až sa dostanete do ordinácie, môžete si kúpiť súpravu všetkých veľkostí medzizubných kefiek a jednu po druhej skúšať.

Veľkosť medzizubnej kefky sa určuje podľa štandardizovaného označenia veľkosťou ISO. Vďaka ISO priechodnosti rozpoznáte veľkosti medzizubných kefiek naprieč výrobcami. Podľa farieb sa totiž orientovať nedá, pretože medzi výrobcami neexistuje zhoda vo farebnom značení priemerov. Preto je dôležité používať tento prechodník.

ISO priechodnosť

Rozmer medzizubnej kefky

ISO 1

0-0,6 mm

ISO 2

0,7–0,8 mm

ISO 3

0,9–1 mm

ISO 4

1,1–1,2 mm

ISO 5

1,3–1,5 mm

ISO 6

1,9–2,5 mm

ISO 7

viac ako 2,5 mm

Drôtiky

Šírku medzizubnej kefky určujú nielen vlákna, ale aj špirálovitý drôtik, v ktorom sú štetinky uchytené.

Najmenší priemer kovového drôtika je 0,35 mm a najväčší je 1,5 mm. Celkový priemer medzizubnej kefky s drôtikom aj so štetinkami sa potom pohybuje medzi 1,9 mm a až 16 mm, pričom tie najobjemnejšie medzizubné kefky sú určené predovšetkým na ošetrenie implantátov a skutočne širokých medzizubných priestorov.

Niektoré drôtiky bývajú potiahnuté plastovou vrstvou pre príjemnejšie čistenie a väčšiu ochranu zubnej skloviny a ďasien.

Vlákna

Štetinky na medzizubných kefkách môžu byť buď klasické štetinové, alebo gumové.

Klasické štetinky sú v čistení medzizubia dôkladné, pretože s ich pomocou odstránite aj veľmi malé čiastočky zubného povlaku, a navyše lepšie vyplnia medzizubný priestor.

Medzizubné kefky s gumovými štetinkami nie sú v čistení také precízne. Sú však výborné, pokiaľ s čistením medzizubných priestorov ešte len začínate alebo ak si chcete vyčistiť zuby v priebehu dňa, pretože ich použitie je jednoduchšie.

Vlákna niektorých zubných kefiek môžu byť impregnované chlórhexidínom, čo je antiseptikum, ktoré ničí baktérie . Použitím kefky s chlórhexidínom tak výrazne znížite riziko bakteriálnej reinfekcie až po dobu 14 dní. Tieto medzizubné kefky sú skvelé najmä pre ľudí trpiacich chronickým zápalom ďasien a parodontitídou.

Rady na záver

  • Čistenie implantátov: Na čistenie v okolí implantátov je nutné použiť iba kefky, ktoré majú izolovaný kovový drôtik, aby nedošlo k poškodeniu povrchu implantátu.

  • Čistenie medzi stoličkami: Priestor medzi stoličkami je jednoduchšie čistiť kefkami s predĺženou rukoväťou.

  • Nanášanie liečivých látok: Medzizubné kefky je možné použiť aj ako nástroj na nanášanie liečivých prípravkov a antibakteriálnych látok do medzizubných priestorov vykazujúcich zvýšenú kazovosť zubov.

  • Krvácanie ďasien: V začiatkoch medzizubnej starostlivosti veľmi často dochádza ku krvácaniu ďasien. Nemusíte mať teda obavy, je to normálne a počas prvých 2 týždňov by malo prestať.

Príliš úzke medzizubie alebo krivé zuby môžu veľmi sťažiť čistenie medzizubnou kefkou. Máte tak 2 možnosti riešenia. Buď siahnite po dentálnej niti alebo ústnej sprche.

Pokiaľ sa rozhodnete pre dentálnu niť, aj tu máte možnosť výberu – buď voskovaný, alebo nevoskovaný variant. Voskované dentálne nite sú vhodné pre začiatočníkov. Akonáhle si ale na zubnú niť zvyknete, je lepšie používať nevoskovaný variant, ktorý odstraňuje povlak lepšie.

Pokiaľ vám robí problémy aj použitie dentálnej nite, môžete si medzizubný priestor čistiť ústnou sprchou. Ústna sprcha silným prúdom vody zubný povlak rozbíja a zároveň ho odplavuje.

Jedna medzizubná kefka vám pri každodennom použití vydrží v rozmedzí 5–10 dní. Životnosť medzizubnej kefky však záleží na viacerých faktoroch, a preto by ste sa mali orientovať podľa miery jej opotrebovania. Ak je kefka rozstrapkaná a drôtik ohnutý, je potrebné ju vymeniť za novú bez ohľadu na dobu používania.

Ďalšie užitočné články